Maltańczyk – informacje ogólne o rasie

Posted by Adminek on 27 września 2017 in Zwierzęta

Maltańczyki to jedne z ulubionych psich pupilów, cenione już tysiące lat temu. Sam Juliusz Cezar karcił piękne damy za to, że kochały psy tej rasy bardziej niż własne dzieci. Maltańczyki wymagają jednak specjalnej pielęgnacji, o którą zatroszczyć musi się każdy właściciel.

Przede wszystkim należy zachować szczególną dbałość o futro psa. Długa, bujna sierść będzie lśniąca i zdrowa, gdy zapewnimy jej codzienne przeczesywanie grzebieniem oraz szczotką z naturalnego włosia. Podczas rozczesywania warto rozprowadzić na sierści pupila specjalną odżywkę do włosów. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu sierści łatwiej będzie usunąć powstałe na niej kołtuny. Konieczne będą również częste kąpiele z zastosowaniem odpowiednich szamponów wzmacniających włosy oraz odżywek natłuszczających. Po kąpieli najlepiej wysuszyć sierść suszarką, oczywiście po uprzednim oswojeniu psa z tym urządzeniem. W przypadku gdy sierść naszego maltańczyka zacznie utrudniać mu poruszanie – zacznie sięgać podłoża czy owijać się wokół łap – niezbędna będzie wizyta u psiego fryzjera.

zdjecie

Maltańczyk – zdjęcie znalezione na stronie Wikimedia.org

Właściciel maltańczyka musi również zadbać o higienę uszu swojego psa. Obowiązkowo czyścimy zewnętrzną małżowinę uszną za pomocą wacika kosmetycznego nasączonego czystą wodą. Ze względu na długą sierść porastającą ciało maltańczyka koniecznym zabiegiem jest usuwanie włosów z wnętrza ucha za pomocą pęsety. Jest to bezbolesne dla psiaka i pomoże mu uniknąć infekcji oraz zapewni mu lepszy słuch.

Kolejnym punktem pielęgnacji maltańczyka jest dbanie o jego oczy, mają bowiem tendencję do łzawienia. Ponadto wokół gałek ocznych psów tej rasy często pojawiają się rude odbarwienia. Jak można zadbać o oczy naszego pupila? Przede wszystkim codziennie przemywać okolice oczu wacikiem nasączonym wodą, a w przypadku łzawienia stosować odpowiednie krople do oczu. Przebarwienia można z kolei zneutralizować dzięki stosowaniu kwasu bornego, który wybieli zabarwioną sierść. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, by kwas nie dostał się do wnętrza oka. Zwracajmy również uwagę na to, czy włosy porastające głowę nie dostają się do oczu pupila. By temu zapobiec, można czesać sierść na łbie maltańczyka, upinając ją w kucyka lub obcinać niesforne kosmyki opadające na oczy.

Prócz wyżej wymienionych czynności pielęgnacyjnych pamiętajmy o obcinaniu pazurków psa. Zbyt długie paznokcie zawijające się pod spód będą utrudniać psu chodzenie. Do obcinania używajmy specjalnych obcinaczek dla psów. Pamiętajmy także o higienie ząbków naszego pupila. Uzębienie maltańczyka szczotkujemy za pomocą małej, miękkiej szczoteczki do zębów oraz pasty przeznaczonej dla psów.

Właściciel maltańczyka musi liczyć się z tym, że pielęgnacja pupila jest nieco czasochłonna i wymaga regularności. Warto jednak zadbać o naszego psiaka, by mógł cieszyć się pięknym wyglądem i zdrowiem.

Tags: ,